تابلو نئون

تابلو نئون را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین و قطع به یقین یکی از پایه ها و ستون های محکم تابلو سازی معاصر بر شمرد. نئون علاوه بر کاربرد انحصاری خود در تبلیغات و قبل از ورود SMD ها به بازار، به دلیل دارا بودن نور مناسب در تابلو های نئون پلاستیک، تابلو چلنیوم و دیگر تابلو های حروف برجسته نیز استفاده می شد. نئون یکی از عناصر شیمیایی است که NE علامت اختصاری آن می باشد.

تابلو نئون چیست؟

نئون نوعی گاز بی رنگ است که در طبیعت وجود دارد و در سال 1898 توسط دو دانشمند انگلیسی به نام های سر ویلیام رمزی و موریس کشف شد. چندین سال بعد از کشف گاز نئون، دانشمندی به نام ژرژ کلود در کشور فرانسه با استفاده از یک لوله حاوی گاز نئون با متصل کردن دو عدد الکترود به دو سر لوله و عبور جریال برق رنگ قرمزی را به وجود آورد و به این ترتیب لامپ نئون ساخته شد.

تابلو نئون

انواع تابلو نئون

رنگ های نئون

شیشه پودری

شیشه رنگی

معمولی (نئون قرمز رنگ)

نئون متنی یا نوشته که خودش به دو بخش تک خط و دو خط تقسیم می شوند. همچنیناین تابلو متنی می تواند لاتین یا فارسی باشد. طیف رنگ های گسترده ای موجود می باشد که می توان به رنگ های قرمز، سبز، آبی، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش، فیروزه ای، نیلی و.. اشاره کرد.

تابلو نئون

ساخت تابلو نئون

اولین مرحله از ساخت نئون، مانند تمامی تابلو ها، طراحی می باشد؛ بعد از طراحی، نوبت به پلات و نقشه نئون می رسد که توسط دستگاه کاتر پلاتر گرفته می شود. لوله های نئون معمولا دو متری و به صورت خط راست می باشند؛ که توسط استاد کار با استفاده از شعله به شکل و طرح مورد نظر می شود.

توجه داشته باشید که ساخت نئون، یک هنر بسیار سخت، زمان بر وطاقت فرسا می باشد؛ زیرا با کوچکترین اشتباه به دلیل شکننده بودن شیشه تمام زحمات به باد می رود. ساخت تابلو تبلیغات حداقل نیاز به ده سال مهارت می باشد و کار هرکسی نیست.

بعد از ساخت لوله نئون، نوبت به اتصال الکترود می رسد؛ بعد از نصب الکترود ها دو سر نئون به دستگاه ولتای بالا متصل می شود تا گاز داخل لوله کاملا بسوزد و به خلا تبدیل شود. پس از آن به دستگاه گاز نئون متصل شده و لوله نئون پر از گاز و بسته می شود؛ سپس زیر دستگاه شارژ می رود تا کاملا شارژ شود.

تفاوت بین تابلو نئون و تابلو نئون پلاستیک

نئون پلاستیک

تابلو هایی با حجم کم و جملات و عکس ها و یا لوگو به نحو کاملا برجسته تولید می شوند و بر روی سطح تابلو نصب می گردد. به نحوی که سطح کار (کامپوزیت، نمای سنگ و…) پس از نصب حروف برجسته کاملا قابل رویت است و این یکی از مزایای تابلو نئون پلاستیک می باشد که به زمینه کار لطمه وارد نمی کند. جنس این نوع تابلوها از نوع پلاستیک (پلگسی گلس اصل تایوان) است و در ضمن نور آن از لامپهای SMD و LED پر نور و ضد آب، تغزیه می شود.

تابلو نئون پلاستیک
تابلو نئون

به تابلوهای پلاستیکی حجیمی گفته می شود که در ابعاد گوناگون می توان تولید کرد. قابلیت این نوع تابلوها در این است که می توان بر روی پلاستیک طرح خواسته شده را به نحو کاملا رنگی چاپ کرد. درون محفظه ی تابلو از لامپهای مهتابی بهره می گیرند که در تاریکی شب نیز کارامد بوده و کلمات یا جملات روی تابلو به وضوح قابل مشاهده اند. جنس سطح تابلو از نوع پلاستیک می باشد که بر روی آن چاپ می شود و زوار آن نیز از ورق گالوانیزه تهیه می شود.

تابلو نئون

قیمت تابلو نئون پلاستیک

پس از بررسی مراحل ساخت و مزایای تابلو پلاستیک به عوامل موثر در قیمت آن می پردازیم:

  • اندازه محیط حروف،
  • نوع پلکسی و یا پلاستیک به کار رفته شده در ساخت حروف،
  • جنس زیر ساز تابلو که قابلیت این را دارد از جنس های ترموود، پی وی سی، کامپوزیت، شیشه و… ساخته شود.
  • منبع تغذیه
  • نوع لامپ هایی که در تابلو بکار رفته که ال ای دی یا اس ام دی می باشند.
  • زمان سنج و دیگر متریال های ساخت تابلو
تابلو نئون

نصب تابلو نئون

نئون یک تابلو کاملا کلاسیک می باشد و باید توجه داشت زیبایی آن به سیم کشی آن است و مخفی کردن سیم کشی در این سبک زیاد به کار نمی رود. اما در صورت صلاح دید مشتری یک صفحه زیر کار برای نئون در نظر گرفته می شود و توسط پایه های فنری نئون به آن صفحه متصل شده و دو سیم یکی از سر نئون و یکی از انتها به الکترود و سپس به ترانس متصل می شود.

باید توجه داشت سیم های نصب شده به ترانس نباید همدیگر قطع کنند (از روی هم بگذرند) حداقل باید 5 سانتی متر با هم فاصله داشته باشند؛ در صورتی که این موارد رعایت نگردد، عمر نئون به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. تابلوها حتما باید توسط متخصص نصب شود زیرا یک کار ظریف و حساس می باشد و باید توجه داشت در برخی موارد ممکن است یک تکه از کار بشکند. تابلوسازی نورین در کمترین زمان و در اسرع وقت ساخت و نصب تابلوها را با ضمانت چند ماهه انجام می دهد.

سفارش تابلو نئون پلاستیک نسبت به تابلو نئون خیلی بیشتر می باشد. شما عزیزان می توانید جهت سفارش انواع تابلو تبلیغاتی با نورین تماس بگیرید.